Jak přes AirBnB pronajímat?

Pronajímat svůj pokoj nebo nemovitost na krátkodobé ubytování turistů je výhodným přivýdělkem, který vám většinou vynese více, než kdybyste to pronajali dlouhodobým podnájemníkům. Záleží samozřejmě na lokalitě, nejlépe je na tom Praha, ale i jiná místa v ČR, které jsou turisticky zajímavé.

Stát se hostitelem na AirBnB může každý, ale je třeba brát tuto roli zodpovědně. Musíte hostům poskytnout k užívání čisté prostředí se všemi náležitostmi, co se od ubytování očekávají. Zároveň je potřeba se s hostem domluvit (často anglicky) na příjezdu a předání klíčů. Nároky jsou o něco vyšší než třeba na Coachsurfingu. Rezervace však můžete schvalovat Vy a můžete rozhodovat o tom, koho ubytujete a koho ne.

Za registraci na AirBnB získáte bonus

Ať už se chcete ubytovat nebo pronajímat, při registraci vás čeká bonus ve výši 725 Kč.

Jak vystavit nabídku?

Aby se o vašem volném pokoji někdo dozvěděl, musíte jej nafotit a vystavit nabídku na AirBnB. Fotky pořiďte fotoaparátem nebo telefonem, nejlépe několik fotek, na kterých je zachycen celý dům, pronajímaný pokoj a společné prostory, které host může využívat. Snažte se, aby fotky nebyly rozmazané a pořizujte je nejlépe za denního světla.

Informace o vašem ubytování je lepší vyplnit v anglickém jazyce, protože většina turistů na AirBnB k vám bude přicházet ze zahraničí. Nezapomeňte zmínit zajímavosti, které jsou v okolí vašeho ubytování, jak daleko to je od nejbližší zastávky MHD apod. Hosty zaujmou i služby navíc jako snídaně v ceně nebo pračka. Popište i svou osobnost, ukažte hostům, že jste přátelští a že jim rádi dáte zajímavé tipy na aktivity v okolí.

Nacenění vaší nabídky záeží na vás. Zvolte podobnou cenu, jakou mají obdobné nabídky v okolí. AirBnB také umí cenu měnit automaticky podle aktuální poptávky a obsazenosti v okolí. Pokud začínáte, je lepší dát cenu o něco nižší, aby se vám nasbíraly reference. Můžete si účtovat také poplatek za úklid, který je fixně nastavený na každou rezervaci a pomůže vám pokrýt náklady, které s každou rezervací máte jednorázově.

Jak příjezd hosta probíhá?

Pokud je hostem turista, který přijíždí do města, tak to celé začíná jeho příjezdem na nádraží nebo příletem na letiště. Občas se vás hosté mohou dotázat, zda je z leiště nebo nádraží vyzvednete. Vaše povinnost to rozhodně není, ale uděláte před hostem dobrý dojem, který se vám pozitivně odrazí v hodnocení. Za vyzvednutí vám nikdo nebrání účtovat si poplatek, např. 100 Kč.

Pokud host cestuje k vašemu ubytování na vlastní pěst, je dobré si s ním potvrdit adresu a určitě se domluvte na čase jeho příjezdu. Usnadní to organizaci a předejdete problémům.